Güneş Umuttan Şimdi Doğar

mavi lotus

Bir zamanlar cüzzamın çaresi yoktu. Bu hastalık vücuda saldırır, mağdurların dış görünüşünü bozar, korkunç hale getirirdi. Tedavisi olmadığı ve insanlar tarafından çok bulaşıcı olduğuna inanıldığı için birçok hasta dışlanmış bir halde ölümü beklerdi.

Jack London’un Snark isimli gemisiyle yaptığı dünya turunda gördüğü yerlerden biri olan Hawai adası ( Kalaupapa), o dönemde London’un deyişiyle adeta bir ” Cehennem Çukuru” ydu. 1866’dan beri ada sakinleri yaşayan ölü hastalığı dedikleri cüzzamla sarsılıyordu. Seksen yıl boyunca sekiz bine yakın cüzzamlı insan evlerinden ve özgürlüklerinden koparılarak bu adaya yerleştirildi. Bu kopuş geri dönüşü olmayan bir kopuştu ve bu nedenle aileleri, adaya gönderilen kişi için cenaze töreni düzenler, yas tutar ve mülklerini paylaştırırdı . Cüzzamın bulaşıcı olduğu düşüncesi yüzünden binlerce insan bu adada ölüme terk edildi.

O dönemde Harry Hollmann isimli bir cerrah cüzzam üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı ve Şolmogra yağının tedavi edici bir özelliğini buldu. Ancak bunu vücuda enjekte etmeyi ve yağın vücut tarafından emilimini bir…

View original post 326 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s