sigaranın dumanı, yoktur hiç imanı

SİGARANIN DUMANI- YOKTUR ZERRE KADAR İMANI

Sinsi düşmanları arasında sigaradır en yamanı. Dost görünür, masum bir kisveye bürünür. Ağzımızda girer, burnumuzdan çıkar, bizi aldatır. Derdimize ortak oluyor sanırız içimize işler, kandırır, kendine bağımlı kılar. Zamanla ona öyle alışırız ki, o olmadan bir şey yapamaz hale geliriz, karasevdaya tutulmuş gibi her yerde onu ararız, yanından bir türlü ayrılamayız. Kafamız bozulunca anamızın memesi gibi sigaraya sarılırız. İçme diyenlere kızar, darılırız. “İster zengin ol ister fukara, yemeklerden sonra yak bir sigara” diye öğüt veririz dost ve arkadaşlarımıza. Üzüldük mü teselliyi sigarada bulur, sigarayla avunuruz. Sevinince keyif sigarası tüttürürüz. Oysa çok zararlıdır sigaranın dumanı, yoktur dini imanı…
Vücudumuzun direnci azaldığı, doğal savunma mekanizması bozulduğu için, sigara içenler daha çok hastalanırlar, mikroplar böylelerinin bünyelerine daha kolay yerleşirler, orada olmak hoşlarına gider bu davetsiz misafirlerin, bir türlü gitmek bilmezler. Sigaralı ortam hava kirliliğinden daha etkilidir., çünkü dumanın çok ciddi tetikleyici özelliği vardır. Sigara gripten tüberküloza kadar çok önemli enfeksiyonlara neden olur, broş denilen hava yollarında hasar yapar, enfeksiyon daha ağır geçer, iyileşme süreci ve öksürük çok uzun sürer. Yanında sigara içilen çocuklar dumandan daha çok etkilenirler, pasif içiciliğe maruz kalan bu çocuklarda üst solunum yolu, orta kulak enfeksiyonları, sinüzit daha sık görülür.
Çocuklara kıymayın efendiler!
İçki, uyuşturucu gibi başka düşmanlar sadece içenlere zarar verir ama sigaranın hem bize hem çevremize kötülüğü dokunur. Pis kokumuzla, öksürüğümüzle herkesi rahatsız ederiz. Yüzümüz, dişlerimiz sararır, eliz ayağımız titrer, yokuşları çıkamayız, biraz fazla yürüdük mü yorulur, zorlanır, nefes nefese kalırız, öbür dünyaya çabuk yollanırız.
Sigara ah sigara! Sen varken hacet yok başka düşmana.
Farkında olmadan, açarsın benliğimizde derin bir yara.
Dışın genellikle aktır ama için her zaman kapkara!

Erhan Tığlı67

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s